DL-CC1310-B433
DL-CC1310-B433, 433MHz Wireless Transparent, SoC Transceiver Module, TI CC1310 Chip
Fiyat
681,18 TL + KDV
  • DL-CC1310-B433
  • 433Mhz
  • CC1310
  • +14dBm
  • 1.8~3.8V
  • -122dBm
  • 800m
  • 18*16*2mm
Brief Introduction
DL-CC1310-B Wireless Module is a SoC embedded Serial Port RF Transceiver Module (UART Module) with AT command, which was developed by DREAMLNK based on TI' CC1310 (built-in dual-core ARM) Radio Frequency chip. It combines an integrated RF Controller (Cortex®-MO) and a powerful Arm® Cortex®-M3 Processor, the Clock Speed of the MCU can reach up to 48MHz.
Hardware Features:
● Original CC1310 Chip from TI;
● SOC integrated RF module with metal shield
● Industrial grade components: 433/868/915MHz
● Wide supply voltage range: 1.8V to 3.8V;
● Ultra-low sleep current < 1uA;
● High efficiency receiving performance (RX current @ 5.5mA);
● High Transmission Efficiency:
TX (+10dBm): 17mA;
TX (+14dbm): 27mA;
● Excellent Receiver Sensitivity:
Long Range Mode: -124dbm at 0.625kbps;
Universal Mode: -110dbm at 50kbps;
● Accurate Signal Strength Indication and Clear Channel Assessment (CCA).
● Compact size for SMD mounting (Dimensions = 18x16.5mm)
Software Features:
● Easily configure with defaulted AT command, for a simple development;
● Transparent Transmission Mode supported;
● Data flow control & high-speed data stream transmission supported;
● 1920-256000bps serial baud rate is supported;
● 0.6kbps-500kbps wireless baud rate is supported;
● Wake-on-Radio (eWOR) function supported, which can be greatly increases the battery standby time;
● Packet Segmentation Supported
● Strong Anti-jamming: supports anytime RSSI acquisition and CCA (Clear Channel Assessment);
● Supports manual fast frequency hopping to avoid co-frequency interference;
● Point-to-Point, Broadcasting and Monitoring transmission can be achieved.
Technical Parameter
Parameter
Min.
Typical
Max.
Unit
Remarks
Operating Conditions
Working Voltage
2.0
V
Voltage above range may damage the RF module
I/O Voltage Range
1.8
V
Recommended Operating voltage is +3.3V
Working Temperature Range
-40
Current Consumption
Receiving Current
5
mA
@ Radio Frequency Receiving Current (MCU sleep)
Receiver Working Current
6
mA
@ Overall Receiving Current
Transmission Current
32
@433M 15dBm Peak value
@433M 14dBm Peak value
@433M 10dBm Peak value
27
@868M 14dBm Peak value
@868M 10dBm Peak value
27
@915M 14dBm Peak value
@915M 10dBm Peak value
Standby Current
1
@ Radio Frequency Receive Function Stopped
Sleep Current
0.2
<1
2
uA
@M1=0
RF Parameters
Recommended Frequency (Ensure best performance))
MHz
@433Mh RF module
840
MHz
@868Mhz/915Mhz RF module
Transmitting Power Range
-10
dBm
@0-10dBm, 1dbm resolution
Max. Receiver Sensitivity @ FSK
-120
dBm
@868Mhz/915Mhz
@625bps
-119
@433Mhz
@625bps
FSK Rate Range
0.625
Kbps
@ See Recommended Configuration for details
Wake-on-Radio Mode Consumption
0.04
mAH
@AT+RXGAS=500
Recommended Configuration
Rate (bps)
Focus on
Clear Channel Threshold Setting
Recommended Channel Spacing
WOR Function
625
Range optimization
-92 dBm
250Khz
Not Available
1250
Range optimization
-92 dBm
250Khz
Not Available
Common mode
Available
Common mode
-90 dBm
Available
-90 dBm
500Khz
-85 dBm
500Khz
-85 dBm
-80 dBm
-80 dBm
Not recommended
Not recommended
-75 dBm
1Mhz
-75 dBm
1Mhz
Bu ürüne ilk yorumu siz yapın!
Pin Name
I/O Type
Pin Description
VCC
PWR
To maximize the chip function, ≥2.5V stable voltage is recommended
GND
PWR
Reference Ground
ANT
Analog I/O
RF signal input/output port, π-matching network must be reserved;
Adopt 50Ω impedance matching for RF routing, route the ground and add via holes around it
DIO1(AUX)
Out
Indicate the working status of the module:
Start-up initialization or wake-up mode initialization:
0: Initialization completed; serial port transmission can be carried out
1: Serial port transmission is not allowed until initialization is completed
AT Command:
0: Idle
1: TX buffer is full and needs to wait for low level before transmission
Transparent Transmission Mode & Wake-on-Radio (WOR) Mode:
0: Idle
1: The module receives the data and outputs the data through the serial port after the set delay
When Transmitting Data to the Module:
0: The buffer is empty (Transmitting completed) / the buffer is not full
1: Buffer is not empty / buffer full,
(Two settings can be configured by "AT+ AUXM” Command)
DIO2(UART-RX)
In
TTL serial port input, connected to external TXD output pin
DIO3(UART-TX)
Out
TTL serial port output, connected to external RXD input pin
DIO4(M0)
In
Switching between AT Command and Transparent Transmission Mode, defaulted high level
0: Transparent Transmission Mode
1: AT Command Mode
DIO5(M1)
Control Module Sleep, defaulted high level
0: Sleep (or wake-on-radio)
1: Wake up
DIO6-DIO14
Out / In
Common I/O port, no function at present, can be customized to realize the following functions:
1. ADC detection
2. Key value fast transmit
3. RF status indication
4. PA control
If not used, it must be N/C (No Connection)
DL-CC1310-B433, 433MHz Wireless Transparent, SoC Transceiver Module, TI CC1310 Chip DreamLNK Türkiye Resmi Distribütörü DL-CC1310-B433